Zachraňme turismus | SmartGuide

Představení projektu

Každé místo je mnohem zajímavější, když vám o něm poutavě povídá místní znalec. Pojďme společně inspirovat domácí a posléze i zahraniční turisty k poznávání i těch méně navštěvovaných destinací, a podpoříme tak “bezpečný” domácí turismus, subjekty v cestovním ruchu i místní firmy. Zapojte se do kampaně “Zachraňme turismus – Poznejme Českou republiku” se SmartGuide.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci programu Czech Rise Up podpořilo českou platformu pro digitalizaci turistických průvodců SmartGuide jako vhodné řešení pro obnovu turismu v České republice s minimalizací rizika nákazy Covid-19.

Aplikace SmartGuide udělá z každého mobilu osobního průvodce – provádí cestovatele po hlavních atrakcích i neznámých zákoutích a povídá jim zajímavé příběhy o těchto místech … a to dokonce i pokud nemají připojení k internetu (viz videoreportáz zive.cz). Aplikace umožní návštěvníkům poznávat krásy naší země samostatně a bezpečně bezkontaktně, čímž brání šíření koronaviru. Navíc bude napojena přes eRoušku na systém chytré karantény, a to zejména pro cizince.

Projekt “Zachraňme turismus – Poznejme Českou republiku” má 3 fáze:

 1. Pokrýt – co nejvíce destinací v ČR atraktivními průvodcovanými trasami – od 27.7. do 31.11.2020.
 2. Inspirovat české i zahraniční turisty k poznávání ČR prostřednictvím mediální kampaně s pomocí partnerů – od půlky srpna do října 2020
 3. Zapojit místní subjekty a firmy do platformy a jejich propagace zákazníkům – od září 2020

V první fázi se SmartGuide otevírá subjektům v turistickém ruchu, kterým zdarma nabízí možnost digitalizovat a zveřejnit svůj obsah v podobě virtuálního turistického průvodce. Zveme:

 • Kraje, města, obce, destinační agentury a turistická informační centra si mohou v aplikaci vytvořit vlastního audioprůvodce pro svou destinaci.
 • Atrakce jako hrady, zámky, ZOO, botanické zahrady a muzea mohou aplikaci použít jako náhradu zastaralých nehygienických audioprůvodců.
 • Průvodci získají možnost digitalizovat svůj výklad a vytvořit si tak jeho prodejem pasivní příjem.

Všem, kteří se do projektu zapojí, nabízí platforma SmartGuide možnost alespoň částečně nahradit ušlé zisky z letošní slabé sezóny. Zároveň se můžete zúčastnit soutěže o nejpopulárnějšího průvodce a vyhrát až 100 tisíc Kč.

Přidejte se prosím k našemu úsilí inspirovat co nejvíce subjektů a turistů k využívání této inovativní aplikace a společně zachraňme turismus v ČR.

Přidat se k projektu

Publikování a monetizace obsahu

 • Obsah na platformu SmartGuide lze publikovat ve všech světových jazycích. Doporučujeme začít průvodcem v češtině pro české turisty, kterých je nyní nejvíce a pak přidávat i cizojazyčné verze, zejména německou a anglickou.

 • Obsah na úrovni destinace (body zájmu, fotografie, popis destinace) je uživatelům k dispozici veřejně zdarma. V případě poskytnutí informací o destinaci více autory, má SmartGuide právo rozhodnout, které informace se uživateli zobrazí. Každá destinace musí mít minimálně 10 bodů zájmu, které splňují požadavky na kvalitu obsahu (viz. manuál).

 • Trasa může využít a propojit již existující body zájmu v destinaci.

 • Body zájmu v destinaci přepoužité v trase mohou být upraveny dle tématu trasy. Do trasy mohou být přidány i nové body, které budou viditelné pouze na trase.

 • Trasa je plně v režii autora, který k ní drží autorská práva a při dodržení požadavků na kvalitu obsahu do ní SmartGuide nijak nezasahuje. V jedné destinaci mohou být trasy od více autorů.

 • Veškerý obsah pro vás zdarma nahrajeme pomocí nejlepší dostupné technologie TTS (Text-to-Speech) – ukázka. Autor může nahrát i vlastní audio nebo využít placenou možnost nahrání audia profesionálním studiem.

 • Trasy má autor možnost nabízet v aplikaci dvěma způsoby:

  • Volně dostupná trasa v destinaci. Autorovi náleží podíl 70% z prodeje prémiové verze dané destinace poměrným dílem (pro-rata). Ten odpovídá podílu času stráveného uživateli na obsahu daného autora (obdobně jako autorům hudby na Spotify). Prémium verze umožňuje využívání aplikace v režimu offline a nezobrazuje reklamy. SmartGuide přerozdělí poměrným dílem částku 50.000 Kč jako odměnu všem autorům, kteří se budou podílet na tvorbě veřejného obsahu.
   Ilustrační příklad: Pokud uživatelé aplikace zaplatí za verzi prémium v jedné destinaci za měsíc dohromady 100 000 Kč a zkonzumují obsah celkově 200 000 minut, náleží každému autorovi za tento měsíc 1 Kč za každé 2 minuty, které uživatelé strávili na jeho veřejném obsahu. U veřejně dostupného obsahu je vyšší sledovanost a tudíž vyšší šance na výhru v soutěži níže.
  • Placená verze. Autor si sám stanoví cenu své trasy (doporučujeme 50 – max. 250 Kč). Uživatel uvidí popis trasy, mapu trasy a přehled bodů na trase, ale obsah bude dostupný pouze u prvních 3 bodů. Aby uživatel viděl zbytek obsahu, musí si trasu zakoupit. Nákup probíhá v aplikaci (případně je možné domluvit i přímý prodej autorem). Autorovi náleží 70% zisku, ze všech prodejů trasy po odečtení poplatků Google/App Store (30%).
 • Výplata probíhá v násobcích 100 USD po dosažení prodejů alespoň 100 USD. To je váš pasivní příjem.

 • Registrace je možná přes registrační formulář

Registrovat se

Soutěž

 • Soutěž probíhá od 1.8.2020 do 31.11.2020

 • Všichni autoři, kteří publikují průvodcovský obsah na destinace v ČR přes CMS (content management system, tj. webovou platformu pro správu obsahu) SmartGuide v tomto období jsou automaticky zařazeni do soutěže.

 • Soutěží se v těchto kategoriích:

  • Nejoblíbenější autor. O vítězi rozhoduje celkový počet minut strávený všemi uživateli aplikace na veškerém obsahu poskytnutém daným autorem v České republice. Šanci vyhrát tuto cenu mají pouze autoři, kteří se dostanou do horního kvartilu uživatelského hodnocení spokojenosti.

   • První místo: 50 000 Kč
   • Druhé místo: 30 000 Kč
   • Třetí místo: 20 000 Kč
  • Speciální cena editora: Nejzábavnější průvodce / trasa

  • Speciální ceny pro tvůrce nejlepší:

   • Fotografické (Instagramové) trasy
   • Historické / Naučné trasy
   • Gastro trasy
   • Trasy pro rodiny s dětmi
   • Trasy s nejvíce místními autentickými místy (hidden gems)
 • Vítězové budou vyhlášení na základě dat z FireBase analytiky za soutěžní období

 • Soutěž bude vyhodnocena a výherci informováni emailem do 23.12.2020

 • Vítězové budou veřejně vyhlášeni na sociálních sítích a tiskovou zprávou s odkazem na jejich obsah.

Ceník doplňkových služeb

Platformu SmartGuide můžete využít zcela zdarma při publikování obsahu samostatně přes náš redakční systém. V případě zájmu vám můžeme s přípravou obsahu pomoci:

Doplňková službaCena
Digitalizace obsahu bodu zájmu do aplikace (nahrání do systému, umístění na mapu, nastavení geolokačních zón) na základě kompletních podkladů dodaných klientem mimo CMS (např. v pdf nebo ve Wordu)300 Kč / bod zájmu
Vytvoření průvodcované trasy na základě plné specifikace klientem mimo CMS (např. v pdf nebo ve Wrodu), nahrání bodů na trasu a přidání trasy na mapu4 800Kč / trasa
Copywriting / tvorba obsahu v češtině, angličtině, němčině, francouzštině nebo španělštině rodilým mluvčím900 Kč / hodina
Kontrola a korektura obsahu v češtině, angličtině, němčině, francouzštině nebo španělštině rodilým mluvčím900 Kč / normostrana (250 slov)
Optimalizace textu pro nahrávku audia pomocí nejnovější technologie Text-to-speech, nastavení fonetické výslovnosti cizích slov, včetně nahrání audia a kontroly700 Kč / normostrana (250 slov)
Kvalitní kontextové překlady textů do češtiny, angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny z češtiny nebo angličtiny, koordinace, kontrola1000 Kč / normostrana (250 slov)
Profesionální nahrání audia rodilým mluvčím ve studiu v češtině1000 Kč / normostrana (250 slov)
Profesionální nahrání audia rodilým mluvčím ve studiu v cizích jazycích2000 Kč / normostrana (250 slov)
Dodatečné editace zvukové nahrávky ve studiu – doplnění zvukových efektů na pozadí, hudby apod800 Kč / normostrana (v běžném rozsahu)

FAQ / Často kladené otázky:

Musím být licencovaný průvodce, abych mohl obsah publikovat?

Ne, obsah může publikovat kdokoliv kdo k němu má autorská práva a splní požadavky na kvalitu obsahu.

Mám možnost výdělku i v případě, že nevyhraju soutěž o nejlepšího průvodce?

Ano. Každému autorovi náleží podíl 70% z prodeje prémiové verze SmartGuide poměrným dílem, který odpovídá podílu času stráveného uživateli na obsahu daného autora. Navíc každý autor má možnost svou trasu nabízet jako placenou a pak získává 70% z částky, kterou uživatelé zaplatí. Doporučená cena je 50 – 250 Kč za trasu. Navíc SmartGuide všem autorům volně dostupného obsahu přerozdělí v rámci soutěže 50 000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi volně dostupnou trasou a placenou trasou?

Volně dostupná trasa je celá přístupná. Placená trasa ukáže pouze první 3 body na trase a zbytek trasy bude uzamčen dokud si uživatel trasu nekoupí.

Mohu publikovat jen průvodce po České Republice?

Můžete publikovat průvodce i pro jiné destinace, ale soutěže se můžete účastnit pouze s trasami v České republice (v různých jazycích).

Můžu vytvořit obsah pro libovolnou destinaci?

Cílem je pokrýt kvalitním obsahem místa, kde ještě takový obsah není. Pokud budeme muset z kapacitních důvodů limitovat přístup, budeme preferovat obsah v nových destinacích a autory, kteří dokáží výrazně zlepšit současně dostupný obsah.

Jak vytvořím obsah?

Obsah vytvoříte po registraci na internetu v našem webovém editačním rozhraní (CMS – Content Management System). Až budete mít obsah připraven, napíšete nám na [email protected] a my obsah zkontrolujeme. Pokud bude vše v pořádku, zveřejníme vaši trasu ve SmartGuide aplikaci.

Kdo vlastní autorská práva k obsahu?

Autorská práva k průvodcovaným trasám vlastní Autor. Práva na obsah na úrovni destinace vlastní SmartGuide, autorovi však náleží atribuce. SmartGuide totiž v destinaci vybírá ten nejlepší obsah od více autorů.

Je to skutečně zdarma?

Zdarma je komplet digitální průvodce:

 • Vytvoření a editace kompletního průvodce Autorem pomocí CMS
 • Publikace průvodce v aplikaci SmartGuide
 • Nahrání audia pomocí TTS (text-to-speech) technologie
 • Provoz průvodce pro neomezený počet uživatelů
 • Možnost prodeje průvodce a získání 70% podílu na prodeji

Za příplatek můžete získat prémiové služby:

 • Tvorbu, editaci a korekturu obsahu průvodce dle ceníku výše
 • Prémiové služby pro atrakce a destinace: promo jako sponzor destinace (možnost stažení průvodce), analytika uživatelů, možnost zasílání zpráv uživatelům, prioritní podpora.

Co se stane až skončí soutěž / celý projekt?

Nic. Platforma bude nadále fungovat s vaším obsahem a můžete ho nadále rozšiřovat.

Mohu zpracovat průvodce v již existující destinaci?

Nejprve bude možnost přidávat průvodce pouze do nových destinací. Pro již existující destinace můžete vytvořit novou trasu nebo zpracovat již existující trasu tématicky jinak. Poraďte se s naším týmem na [email protected].

Mohu vylepšit místa zájmu v destinaci?

Editace obsahu míst zájmu v již existující destinaci bude možná až od září 2020. Ta bude z důvodu zaručení kvalitního obsahu probíhat ve spolupráci se SmartGuide týmem, který ho před finálním publikování zkontroluje.

Může SmartGuide kombinovat informace od více autorů v případě návrhu stejné trasy?

Editace obsahu míst zájmu v již existující destinaci bude možná až od září 2020. Ta bude z důvodu zaručení kvalitního obsahu probíhat ve spolupráci se SmartGuide týmem, který ho před finálním publikování zkontroluje.

Co znamená když si koupím prémium pro jednu konkrétní destinaci?

Budete si moci stáhnout veškerý volně dostupný obsah dané destinace do verze offline a nebudou vám zobrazovány reklamy v dané destinaci.

Partneři projektu

Zastita Hospodarske Komory pro SmartGuide