Most (Czech Republic)
Město se nachází v západním výběžku Českého středohoří, severozápadních Čech. Existenci původní tržní osady, pod vrchem Hněvín, potvrzuje zmínka v Kosmově kronice.
Město získalo svůj název, díky zemské stezce složené ze soustavy dřevěných mostů, vedoucích skrze bažiny Komořanského jezera. Stezka, ve své době tvořila významné obchodní spojení, mezi Prahu a městem Freiberg v Sasku. Povýšení na královské město potvrdil privilegiem roku 1273 Přemysl Otakar II., čímž začala éra hospodářského rozmachu. Ta byla ve 14. století završena Karlem IV., který městu udělil povolení zakládat vinice.
Během své bohaté historie město čelilo mnoha pohromám - ať už se jednalo o časté požáry, obléhání švédskými vojsky nebo morové rány. Období úpadku se ale střídala s obdobími prosperity. . .
Asi nejznámější je město díky zdejší těžbě uhlí. Ta je s městem spjata již od roku 1613, kdy měšťan Jan Weidlich obdržel od císaře Matyáše privilegium těžit uhlí. Po nástupu průmyslové revoluce v 19. století, se stalo Mostecko centrem hnědouhelného revíru.
Těžba však bohužel nepřinášela jen pozitiva, mezi které patřil i vzestup průmyslu. Negativně se kupříkladu promítala do běžného života místních obyvatel a nenávratně poškodila okolní krajinu. Největší pohromou, spojenou s důlní činností, byla kuřavková katastrofa v roce 1895. Tehdy v důsledku těžby v dole Anna došlo k protržení jeho stěny a následně jeho zaplavení kuřavkou, neboli podzemním tekutým pískem, jenž se pod městem nacházel. Tento masivní přesun části podloží způsobil propadnutí severní části města, kde v té době žilo zhruba 2 500 obyvatel.
Usnesením z roku 1964, rozhodla československá vláda o postupné demolici staré zástavby města, která umožnila rozšíření těžby. Tímto krokem nenávratně zaniklo obrovské množství původních gotických staveb, městské architektury a památek. Naštěstí usnesení vlády obsahovalo i rozhodnutí o realizaci přesunu gotického chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tímto přesunem, trvajícím 500 hodin a 1 minutu, získalo město primát v podobě zápisu v Guinessově knize rekordů v přepravě nejtěžšího předmětu po kolejích.
Přesto, že bylo město a jeho okolí rozsáhlou těžbou silně poznamenáno, nabízí řadu výjimečné architektury a umění, které se podařilo zachovat. Z věže hradu Hněvín, nelze pozorovat jen České středohoří a Krušné Hory, ale i praktické příklady rekultivace poškozeného území v podobě rekreační zóny neprůtočného Jezera Most, vybudovaného na místě zaniklého královského města.
- Kostel Nanebevzetí Panny Marie
- Hrad Hněvín
- Restaurace Severka - Dycky Most!
- Alegorie Živlů u budovy magistrátu
- Funpark Šibeník
- Kašna na 1. náměstí
- Krematorium - Památník obětem 2. světové války
- Mariánský sloup
- Morový sloup se sochou svaté Anny
- Památkový areál židovského hřbitova
- Planetárium
- Sloup se sochami svatého Jana Nepomuckého a zemských patronů
- Výklenková kaple ve Vtelně