Nysa (Poland)
Nysa, licząca blisko 50 tysięcy mieszkańców, jest centrum administracyjnym powiatu nyskiego. Powstała prawdopodobnie w X wieku, co czyni ją jednym z najstarszych miast na Śląsku. Jest wyjątkowa ze względu na swoją historię, którą można odczuć na każdym kroku.
Nysa zachowała średniowieczną urbanistykę starego miasta z wyjątkowymi przykładami zabudowy. Ważnym przykładem śląskiej architektury gotyckiej jest Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki z początku XV wieku, w której pochowanych jest wielu biskupów wrocławskich. Po wojnie trzydziestoletniej miasto zostało odbudowane jako twierdza. Przykłady renesansu niderlandzkiego i baroku rzymskiego można znaleźć na rynku i w jego otoczeniu. Do barokowych perełek Nysy należą barokowe kościoły św. Piotra i Pawła, kościół Wniebowzięcia NMP oraz Pałac Biskupi. W samym centrum można podziwiać fontannę, której forma przypomina słynną Fontanę del Tritone Berniniego na Piazza Barberini w Rzymie. Jednak XVII wiek jest tu również, podobnie jak w Jeseniku i Głuchołazach, związany z polowaniami na czarownice. Od 2000 roku w Nysie regularnie odbywają się rekonstrukcje wydarzeń wojennych, podobnie jak w Sławkowie, które upamiętniają zdobycie miasta przez żołnierzy Napoleona w 1807 roku.
Nysa to jednak nie tylko świetne miejsce dla miłośników historii, sztuki i kultury, ale także dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Dzięki swojemu położeniu na granicy Niziny Środkowopolskiej i Sudetów Wschodnich oferuje aktywny wypoczynek podczas wędrówek po Jesionikach lub z drugiej strony bogactwo atrakcji w obszarze chronionego krajobrazu Jeziora Nyskiego i Otmuchowa. Riwiera Nyska - jak często nazywane jest Jezioro Nyskie - oraz Jezioro Otmuchowskie to doskonałe miejsca dla miłośników sportów wodnych.
- Bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki
- Kościół św. Piotra i Pawła
- Reduta Kardynalska
- Reduta Kapucyńska
- Fort Prusy
- Fort III
- Fort II
- Fort I
- Nyski Dom Kultury
- Wieża Ziębicka
- Fort Wodny
- Carolinum
- Muzeum Powiatowe
- Dom Wagi Miejskiej
- Park Miejski
- Bastion św. Jadwigi
- Kościół ewangelicki Jezusa Chrystusa
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Reduta Jerozolimska
- Reduta Królicza
- Park im. Ignacego Paderewskiego