SmartGuide
  • For Partners
    Tourist Boards
    Tourist Boards
    Aspiring Destinations
    Aspiring Destinations
    Hotspot Destinations
    Hotspot Destinations
    Attractions
    Attractions
    Tour Operators
    Tour Operators
    Museums
    Museums
  • For Travelers
  • Browse guides
  • Create a digital guide

Sabinov (Slovakia)

Vznik Sabinova súvisí s nemeckou kolonizáciou Uhorska, ktorá nastala po ničivých tatárskych nájazdoch a nutnosti zaľudniť spustošené územia. V povodí Torysy Nemnci založili obce Prešov, Veľký Šariš a Sabinov.

Prvá písomná zmienka o Sabinove ako o značne rozvinutej kráľovskej obci je z roku 1248. Významným medzníkom v jeho ďalšom vývoji bol rok 1299, kedy mu uhorský kráľ Ondrej III. udelil spolu s Prešovom a Veľkým Šarišom spišské práva – právo voliť richtára a farára, právo súdu, lovu a rybolovu, oslobodenie od daní, mýta, cla a vojenskej služby. Od toho dňa sa mení právne postavenie Sabinova, ktorý sa stáva mestom. V roku 1405 bol Sabinov povýšený na slobodné kráľovské mesto, čo mu prinieslo rad ďalších privilégií.

Rozvíjajú sa remeslá a dochádza k značnému rozkvetu obchodu. Koncom 15. storočia sa stal Sabinov členom Pentopolitany – združenia piatich východoslovenských miest, ku ktorému patrili ešte Košice, Prešov, Bardejov a Levoča. Obdobie 16.-18. storočia bolo v znamení rozkvetu, neskôr hospodárskeho úpadku mesta. V 19. storočí bol Sabinov malým provinčným mestom so slabo rozvinutou priemyselnou výrobou. Aj v rokoch I. ČSR hospodársky vývoj naďalej zaostával. Z väčších podnikov tu pracovala píla, garbiareň a konzerváreň. Obyvateľstvo sa zaoberalo zväčša poľnohospodárstvom, ktoré bolo na nízkej úrovni. Stavebný rozvoj Sabinova s typickým stredovekým šošovkovitým námestím sa začal prestavbou pôvodne roľníckej osady. Najstaršie zachované stavby pochádzajú z konca 14. storočia.

Najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou je gotický kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Pôvodný kostol v roku 1461 úplne vyhorel, požiar roztavil aj zvony. V rokoch 1484-1518 bol kostol neskorogotický prestavaný.Vnútorná výzdoba kostola je gotická, renesančná a baroková. Najcennejší je hlavný oltár, ktorého originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti a pochádza z dielne majstra Pavla z Levoče. Kostol bol niekoľkokrát poškodený požiarom. 

Ďalšou stavebnou dominantou historického jadra mesta je bývalé lýceum postavené v renesančnom slohu v roku 1530. Stavebnú panorámu Sabinova dopĺňajú gréckokatolícky chrám, dva evanjelické kostoly a pravoslávny chrám, ktoré sú postavené na okrajoch historického jadra mesta.

V období reformácie bol Sabinov známy svojím školstvom. Viacerí vynikajúci učitelia tu uplatňovali najmodernejšie spôsoby výuky. Od októbra 1740 existovalo v Sabinove piaristické gymnázium, ktoré v roku 1784 presídlilo do vlastnej budovy, dnešného múzea. V rokoch 1867 – 1877 žil v meste u svojho brata významný štúrovec Bohuš Nosák-Nezabudov, pôsobil tu tiež pokrokový učiteľ Samuel Fábry a slovenský básnik Ján Cuker. V období po I. svetovej vojne tužili a tvorili výtvarní umelci Bandy Cirbus a Ernest Stenhura a spisovateľka Jolana Cirbusová a Anton Prídavok. Neskôr sa v meste zakladajú rôzne kultúrne krúžky a organizácie. V rokoch 1922 – 1924 úspešne pracoval divadelný krúžok Palárik pod vedením Janka Borodáča, ktorý pôsobil v Sabinove ako učiteľ.

Život mesta, podobne ako celej Európy, bol v prvej polovici nášho storočia poznačený svetovou hospodárskou krízou. Jej útrapy tvrdo dopadli aj na Sabinovčanov. Väčšina židovských obyvateľov, ktorých bolo v tom čase v Sabinove veľa, bola odvlečená do koncentračných táborov, z ktorých sa len málokto vrátil. V januári roku 1945 bolo mesto oslobodené rýchlym postupom vojsk Červenej armády smerom od Dukly cez Prešov a Bardejov na západ.

Súčasný Sabinov je perspektívnym mesto s vyše 12-tisíc obyvateľmi. Bohatý kultúrny život mesta rozvíja Kultúrne a spoločenské stredisko. K nevšedným zážitkom návštevníkov Sabinova patrí prechádzka jeho historickým jadrom – námestím i bočnými romantickými uličkami, kde sa nachádzajú bašty a múry niekdajšieho opevnenia mesta, zvýrazňujúce jeho stredovekú slávu. Veľmi pekné sú vychádzky do lesoparku Švabľovka, kde sa kedysi liečili reumatické a kožné ochorenia. Pre turistov sú vyznačené trasy v okolitých pohoriach Čergov a Bachureň s prekrásnymi prírodnými scenériami a zrúcaninami Hanigovského hradu. Najvýznamnejšie rekreačné stredisko Drienica – Lysá leží v tesnej blízkosti mesta a slúži aj pre vyznávačov zimnej turistiky a lyžovania.

Mesto Sabinov je mestom príbehov. V roku 1898 tu bol zaregistrovaný najstarší cyklistický organizovaný klub na Slovensku. V tom istom roku usporiadali jeho členovia preteky na trase Sabinov - Prešov - Košice - Miškovec v dĺžke 155 km, ktoré sú považované za najstaršie organizované cyklistické preteky na Slovensku. Taktiež cez mesto vedie cyklistická magistrála Eurovelo 11. Eurovelo 11 pretína i mesto Krakov, ktoré bolo v minulosti hospodársky spojené so Sabinovom. Je tu však i duchovná spojitosť, pretože v oboch mestách sa nakrúcali oscarové filmy s tematikou holokaustu: Obchod na korze a Schindlerov zoznam od režiséra Stevena Spielberga (1993). Aj z tohto dôvodu bol v Sabinove v rámci projektu cezhraničnej spolupráce vytvorený náučný streetartový chodník Po stopách cyklistiky s 10 zastaveniami.

Dejiny mesta sú úzko späté aj so stáročnou tradíciou ovocinárstva. Sabinov sa môže pýšiť aj tým, že tu bol vyšľachtený jeden z mála pôvodných druhov ovocných stromov pochádzajúcich zo Slovenska - sabinovská marhuľa. Neodmysliteľnou súčasťou sabinovského jarmoku, ktorý vznikol v roku 1972, bol aj maskot. Ide o postavičku Piper Janča od sabinovského výtvarníka Bandyho Cirbusa, ktorá bola vytvorená pre ovocinársky podnik Sabina. Hlava je tvorená z marhule, slivky a čerešní, teda ovocia, ktoré bolo typické pre Sabinov a okolie. Jarmočnícka tradícia pokračuje aj do súčasnosti.

V roku 2016 mesto získalo ocenenie za iniciatívu v židovskej problematike.

  • Hotel Šomka
  • Mestské kúpalisko Sabinov
  • Lesopark Švabľovka
  • Rozhľadňa na Šanci
  • Socha na korze
  • Socha Oscara
  • Drienica
  • Kostol Nanebovzatia Panny Márie
  • Kostol sv. Jána Krstiteľa
Follow SmartGuide
and start your own adventure
FacebookYouTubeLinkedIn
Download on the App StoreGet it on Google Play
  • Privacy Policy
  • Terms for Users
  • Terms for Content Providers
  • Contacts
  • Careers